NAWADNIANIE TRAWNIKA

Nawadnianie trawnika

Trawnik powinien być podlewany obficie i rzadko, zastanawiasz się dlaczego? Już tłumaczę, otóż korzenie trawy sięgają głębokości ok. 15-20 centymetrów pod powierzchnią trawnika zatem, aby otrzymały odpowiednią ilość wody, koniecznie musimy obficie podlać trawnik. Powierzchniowe podlewanie trawnika nie daje efektów, ponieważ większość wody odparowuje, a do samych korzeni trafia jej bardzo mało, w efekcie, czego trawnik schnie i nie wygląda estetycznie. Za częste, obfite podlewanie trawnika może z kolei sprawić, że stworzysz doskonałe warunki do rozwoju pleśni i grzybów, które zaszkodzą trawnikowi.

Jedynym wyjątkiem od reguły jest młody, dopiero założony trawnik, ten powinien być podlewany codziennie, ponieważ jego system korzeniowy dopiero się kształtuje. Kiedy nie dostarczymy mu odpowiedniej ilości wody, trawnik zakorzeni się słabo i będzie mało wytrzymały, a trawa wyjątkowo podatna na zniszczenie i słaba.

Kiedy i jak nawadniać trawnik?

Aby nawadnianie trawnika przynosiło jak najlepsze efekty, trzeba je wykonywać o odpowiedniej porze, czyli rano. W godzinach porannych temperatura jest stosunkowo niska, a parowanie wody słabe. Nie należy nawadniać trawnika w południe, ponieważ wtedy większa część wody odparuje, a dodatkowo trawa może ulec poparzeniu, gdyż krople na jej powierzchni przyciągną promienie słońca, które mogą ją przegrzać. Nawadniając trawnik, nie należy stosować tradycyjnego strumienia, ponieważ ten może uszkodzić darń, trawnik podlewamy rozproszonym strumieniem wody, najczęściej za pomocą węża ogrodowego, wyposażonego w odpowiednią końcówkę.

JAK ZAPLANOWAĆ SYSTEM PODLEWANIA TRAWNIKA, ABY ZAWSZE CIESZYĆ SIĘ ZIELONĄ ROŚLINNOŚCIĄ?

Budując dom warto zadbać o jego otoczenie. Posadzenie trawy i wyższej roślinności to nie wszystko, co możesz zrobić. Na etapie planowania warto przemyśleć jaki system podlewania trawnika będzie dla Ciebie najkorzystniejszy. Decyzję podejmij po analizie gabarytów ogrodu oraz tego, co chciałbyś w ziemi posadzić. Prawidłowy system pozwoli Ci oszczędzić czas, który będziesz mógł spędzić rozkoszując się swoją zielenią.

Ocena artykułu 0