LINIE KROPLUJĄCE - NAJLEPSZY SPOSÓB NAWADNIANIA SADÓW, SZKLARNI I OGRODÓW

Ocena artykułu 0

Efektywny system nawadniania to jeden z najważniejszych czynników, który wpływa na liczbę zbiorów. Woda jest podstawą funkcjonowania roślin. Bez niej korzenie nie mogą czerpać wszystkich substancji potrzebnych do życia i rozwoju. Obecnie woda jest coraz cenniejszym zasobem, który generuje duże koszty. Dlatego tak ważne jest odpowiednie stworzenie systemu transportu wody, aby w najbardziej efektywny sposób, a co równie istotne oszczędny, zaopatrzyć rośliny w odpowiednią ilość tej życiodajnej substancji. Jednym z najpopularniejszych sposobów nawadniania sadów i szklarni są linie kroplujące. To zestaw rur wykonanych głównie z polipropylenu, których głównym zadaniem jest nawadnianie upraw, przez proces kropelkowania. Precyzyjnie podawana woda jest marnotrawiona w sposób minimalny i symuluje niewielkie, ale regularne opady deszczu. W ten sposób rośliny mają doskonałe warunki do wzrostu. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje linii kroplujących. Najbardziej popularny model opiera się na systemie bez kompensacji ciśnienia. Drugim wariantem jest linia kroplująca, w której istnieje możliwość zmiany ciśnienia wody. 

Linie kroplujące - gdzie stosować modele bez kompensacji ciśnienia?

Podział na te dwa rodzaje linii sprawia, że są to nieco inaczej funkcjonujące systemy nawadniania. Linie kroplujące bez kompensacji ciśnienia to najbardziej powszechne rozwiązanie. Lubiane przede wszystkim za dużą trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Kluczowym aspektem podczas wyboru odpowiedniego systemu, bez emiterów regulacji ciśnienia jest wysoka elastyczność rur. Jeśli Twoje uprawy, ogródek lub szklarnia znajdują się na płaskim terenie, wtedy linie kroplujące tego rodzaju są bardzo dobrym pomysłem.

Linie kroplujuące z kompensacją ciśnienia - najlepsze na nierówny teren

Drugim najpopularniejszym rodzajem linii kroplujących są te wyposażone w emitery regulacji ciśnienia. Ma to duże znaczenie w przypadku różnic w wysokości terenu na poziomie powyżej jednego metra. Wtedy proces kropelkowania jest nierównomierny i potrzebuje wsparcia w postaci wyregulowania ciśnienia w całym układzie. W ten sposób uzyskujemy taką samą wydajność na początku i na końcu systemu. Jest to produkt dla ludzi z bardziej rozbudowanymi uprawami. Korzystają z nich przede wszystkim sadownicy. Główną zaletą tego systemu nawadniania jest możliwość budowania dużo dłuższych zestawów, bez utraty sprawności układu. Jeśli posiadasz ogród, działkę lub sad na sporym obszarze, albo na nierównym terenie to rozwiązanie jest dla Ciebie.