LINIE KROPLUJĄCE

Co to są linie kroplujące?

Linia kroplująca służy do nawadniania roślin metodą kroplowania, jest zbudowana z trwałych przewodów, wyposażonych w specjalne emitiery, które kompensują ciśnienie. Dzięki kompensacji kroplowanie jest równomierne na całej długości linii, na jej początku i na końcu. Emitiery mogą zostać schowane pod ściółką, co po pierwsze ogranicza parowanie i po prostu lepiej wygląda. System ten jest mocowany do gruntu za pomocą specjalnych szpilek, tak, aby zapobiec przemieszczaniu się kroplowników. Linie kroplujące są trwałe i wydajne, odporne na działanie czynników atmosferycznych, a ich montaż jest prosty i szybki. Linia kroplująca może z powodzeniem działać przez kilka sezonów, jej żywotność określa się na od 2 do 5 lat i jest uzależniona między innymi od stopnia nasłonecznienia danego terenu raz innych warunków pogodowych w miejscu, gdzie są używane.

Gdzie stosuje się linie kroplujące?

Linie kroplujące mają bardzo szerokie zastosowanie, sięgają po nie zarówno amatorzy ogrodnictwa, montując je w przydomowych rabatach i ogródkach, jak i zawodowi hodowcy do większych upraw. Za ich pomocą nawadnia się rabaty kwiatowe, nasadzenia, uprawy szklarniowe, żywopłoty, małe trawniki, drzewa, czy runo. System nawadniania przez kroplowanie sprawdza się wszędzie tam, gdzie rośliny są wrażliwe na polewanie od góry albo ze względu na ich duży przekrój podlewanie ręczne lub odgórne, są niemożliwe. Linie kroplujące są też często stosowane tam, gdzie gleby mają małą miąższość, czyli ich grubość warstwy do skały macierzystej jest mała. Linie mogą zostać odpowiednio dopasowane zarówno do rodzaju gleby, jak i upraw, tak by nawadnianie kropelkowe nie było szkodliwe dla roślin.

Zastanawiasz się, jaki sposób nawadniania wybrać, aby był optymalny dla twoich potrzeb? Sposobów nawadniania jest kilka, są one dopasowywane pod względem wielu czynników.

LINIE KROPLUJĄCE - NAJLEPSZY SPOSÓB NAWADNIANIA SADÓW, SZKLARNI I OGRODÓW

Efektywny system nawadniania to jeden z najważniejszych czynników, który wpływa na liczbę zbiorów. Woda jest podstawą funkcjonowania roślin. Bez niej korzenie nie mogą czerpać wszystkich substancji potrzebnych do życia i rozwoju. Obecnie woda jest coraz cenniejszym zasobem, który generuje duże koszty. Dlatego tak ważne jest odpowiednie stworzenie systemu transportu wody, aby w najbardziej efektywny sposób, a co równie istotne oszczędny, zaopatrzyć rośliny w odpowiednią ilość tej życiodajnej substancji. Jednym z najpopularniejszych sposobów nawadniania sadów i szklarni są linie kroplujące. To zestaw rur wykonanych głównie z polipropylenu, których głównym zadaniem jest nawadnianie upraw, przez proces kropelkowania. Precyzyjnie podawana woda jest marnotrawiona w sposób minimalny i symuluje niewielkie, ale regularne opady deszczu. W ten sposób rośliny mają doskonałe warunki do wzrostu. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje linii kroplujących. Najbardziej popularny model opiera się na systemie bez kompensacji ciśnienia. Drugim wariantem jest linia kroplująca, w której istnieje możliwość zmiany ciśnienia wody.

Ocena artykułu 0
JAK DŁUGA MOŻE BYĆ LINIA KROPLUJĄCA?

Długość linii kroplującej zależy od ciśnienia które mamy w układzie. Jak to faktycznie wygląda w linii kroplującej? 
Przyjrzyjmy się linii kroplującej bez kompensacji: ...

Ocena artykułu 0
DLA KOGO LINIA Z KOMPENSACJĄ A DLA KOGO BEZ KOMPENSACJI?

Rozważania musimy rozpocząć od ustalenia co to takiego jest kompensacja? 
Mówiąc ogólnie linia kroplująca, która nie ma kompensacji ciśnienia wygląda jak by w rurze zrobić otwory...

Ocena artykułu 0